Pamětní listina z 1878 roku

Milí farníci, předkládáme vám opis Pamětní listiny z r. 1878,
která byla uložena v makovici  pod křížem ve vrcholu věže kostela.
(opis vyhotoven v září 2004)

Sepsána za slavného panování Jeho Veličenstva císaře a krále Františka Josefa I. , mocnáře rakouského, nejvyšší hlavy církve sv. otce Lva XIII. a arcibiskupa olomouckého Bedřicha lanthraběte z Fűrstenberků, léta Páně tisícího osmistého sedmdesátého osmého „potomkům“ ku pozdravu a poučení.

V roku tomto opravoval se chrám brumovský v následujících částkách:

1.      Celá severní strana kostela i s kaplí brumovskou pokryta šindelem, taktéž i malá věžka na kostele, jakož i hlavní věž pokryta šindelem a natřena barvou červenou. 2. Báně a kříž na hlavní věži pozlaceny Frant. Miklasem, malířem v Brumově a dole psaného dne stavitelským mistrem Jakubem Vránou ze Vsetína postaveny. 3. Celý kostel z venku, jakož i hlavní věž obhozeny a třikráte oblíčeny. 4. Varhany varhanářem Janem Šidlou ze Šumic opraveny, novým pedálem a novými měchy opatřeny. 5. U sakristie předsíň na máry vystavena a pokryta. 6. U vchodu před kostelem byly panem měšťanostou Frant. Kužellou kaštany a lípy zasazeny. 7. Rozličné opravy u farní budovy předsevzaty téhož roku.

Náklad všech těchto oprav páčil se na …………...3 562 zl.45kr.

Ku kterémuž z náboženského fondu vyplaceno….1 187 zl.48kr.

Farníci přispěli …………………………………...2 374zl.97 kr.

Farský úřad. Toho času byl v Brumově farářem Důstojný pán Dominik Velšar, narozen ve Frenštátě na Moravě, ve stáří 65 let, kaplanem Velebný pán Josef Fišara, narozen v Příkazích u Olomouce, 33 roků stár.

Národní škola. Nadučitelem a ředitelem kůru Frant. Ružička, narozen v Třešti na Moravě. Učitelé: Josef Pultar, narozen v Rybitví v Čechách; Jan Novák, narozen v Zlobicích na Moravě; Emil Kužella, narozen ve St. Bystřici v Uhrách; Terezie Pultarová, industriální učitelka, narozena v Podolí u Brna.

Obecní představensto: Měšťanosta Frant. Kužella; 1. radní. Čeněk Šopek; 2. radní: Jakub Šabršula; 3. radní Karel Ryger.

Výborové: Dominik Velšar, Emil Páral, Frant. Kovářík, Frant. Cepek, Hynek Miča, Jan Šabršula, Šalomoun Eger, Frant. Vilímek. Obecní sluha: Jan Sláma.

Místní školní rada: Předseda: Hynek Gatrmajer; členové: Frant. Ružička, Hynek Tichý, Anton. Hlušek, Frant. Kovářík z Brumova, Václav Bačo, Frant. Divoš a Josef Kolínek z Bilnice.

Kostelní výbor: Předseda: Frant. Kužella. Výborové: Jakub Šabršula z Brumova, Jan Vančuřík, Jos. Machala z Bilnice, Frant. Surý z Navojné, Martin Matušů z Nedašova, Jan Fojtík z Nedašové Lhoty.

Patronátní repräsentant: Emil Páral.

Uřednictvo vévody de Castries. Emil Páral správec, Hynek Tichý, kontrollor, Frant. Miča, příručí. Statkářský lékař Frant. Pluskal. Josef Pacher polesný, Josef Hrodek lesný, Jaromír Reisich polesenský písař. Hugo Formann sládek, Ant. Bárta mládek, Rudolf Ockenfuss sklepník.

Finanční stráž: Moric Koczian, respicient, Rudolf Kosa Arthur Schwalhe naddozorcové.

Poštovní úřad: Frt. Kužella, poštmistr, Eleonora Kužellová expeditorka, Jan Sláma listonoš.

Znakovací úřad: Emil Páral, předseda, Frant Kužella, znakovací mistr

Ceny potravin: 1 Kilo masa hovězího stálo 52 kr.; vepřového 60 kr.; skopového 48 kr.; telecího 32 kr.; másla topeného 1 zl.; netopeného 88 kr.; sádla 1 zl.; 7 vajec 10 kr.; 1 husa 1 zl. 20 kr.; 1 kachna 50 kr.; 1 slepice 45 kr.; 1 kuře 25 kr.; 1 zajíc 1 zl.

1 Hektolitr žita stál 10 zl. 50 kr.; rže 6 zl.; ječmene 5 zl. 50 kr.; ovsa 3 zl.

100 Kilo zemáků 4 zl.; sena 2 zl. 40 kr.; jeteliny 3 zl.; slámy 1 zl. 60 kr.;

1 Kubický metr štěpin bukových stál 1 zl. 50 kr. a měkkých štěpin 1 zl.

1 litr mléka stál 71/2 kr.; vína 40 kr.; piva 14 kr.; hrachu 13-15 kr.; čočky 13-15 kr.; fazolí 15 kr.; prosa 13 kr.; pohanky 15 kr.; krupice 26 kr.; 1 kilo soli 14-16 kr.; cukru 52-56 kr., kávy

1 zl.80kr.-2zl., petroleje 26 kr..

Oráčovi platilo se na den 2 zl.40kr.; nádeníkovi 30-40 kr.

Tohoto roku byla tuhá zima, na kterou následovalo krásné jaro; chroustů, housenek a motýlů bylo takové množství, jaké žádný nepamatuje.

V Brumově na den sv. Trojice dne 16. června 1878.

(dvě razítka a tři podpisy v.r.)

Dominik Velšar farář

Kužella Fr. měšťanosta