1978

Dne 1. února t.r. byla slavnostně otevřena smuteční obřadní síň a dána veřejnosti do užívání. V neděli potom bylo si možno prohlédnout její zařízení. Dne 10.3. vydal MěNV závazné nařízení, podle něhož každý pohřeb bude vybavován ze smuteční, obřadní síně, nikoli od domu smutku.

V polovici dubna se podle směrnic vatikánského koncilu odstranila mřížka mezi kněžištěm a chrámovou lodí. Pořízen nový obětní stůl pro celebrování tváří k lidu s příslušenstvím: ambou, sedilia, stolek a kříž, vše na dřevěném stupni z modřínového dřeva, který rozšiřuje mramorové stupně hlavního oltáře. Řezby provedl mistr řezbář Štefan Bača z Rajce a vše ostatní tamější mistr stolář. Cena 16.000,-Kč. Schválení nového oltáře tváří k lidu a jeho postavení bylo farnímu úřadu uděleno apost. administrátorem v Olomouci přípisem ze dne 11.5. 1978 pod číslem 1424. Nový oltář z pověření otce biskupa Dra Jos. Vrany posvětil dp. kanovník P. Josef Pechanec v neděli 25. červnat.r., který měl také slavnostní proslov.

Brigádnicky bylo upraveno přístupové schodiště ke kostelu: zábradlí a polt natřen zelenou barvou, upravena i dlažba.

Jiné náboženské události:

Pouť na Sv. Hostýně v neděli 23. 4. – zúčastnilo se jí asi 120 poutníků: dva autobusy s hudbou a něco vlakem. Pouti na Provodově se zúčastnilo asi 130 poutníků.

První sv. přijímání bylo slavnostně v neděli 4. června, průvod dětí od fary doprovázela naše hudba. U sv. přijímání bylo 68 dětí, promluva: Chléb nebeského domova.

Patocinium sv. Václava jsme oslavili slavnými bohoslužbami, při nichž kázal otec Jan Graubner, kaplan z Val. Klobouk. Odpolední pobožnost byla zakončena písní „Chválu vzdejme.

V tomto roce bylo v našem kostele 37 svateb. Narodilo a bylo pokřtěno 97 dětí, zemřelo 39 farníků. Bylo zaopatřeno 53 nemocných. Sv. přijímání bylo 12.640.

Finanční zpráva zachycuje, co bylo v tomto roce pořízeno:

oprava hlavního oltáře včetně pozlacení 4.648,-Kč

pořízeny nové okapové roury a žlaby u kostela

dané zevnější rámy kostel. oken, jejich zazdění provedl brigádnicky Jan Plšek ze Slušovic  8.000,-Kč

zasklení těchto oken  3.698,-Kč

postaveno 11 akumulačních kamen    48.406

dokončení světelné instalace   3.706,-Kč

nový široký koberec po celé délce kostela   3.500Kč

Finanční zpráva končí poděkováním všem šlechetným dárcům, kteří jakýmkoli způsobem připívali na kostelní sbírky, křesťanským Bán Bůh odplať!